Search

Information

                                                Dzień Kropki

    Dzień Kropki w naszej szkole obchodzony był 17 września. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki przyszły ubrane w ubrania w kropeczki duże, małe i kolorowe.

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka.

W tym wyjątkowym dniu razem z uczniami i przedszkolakami obejrzeliśmy film o Vashti. W wielkich kropkach rysowaliśmy to, co jest naszą mocną stroną, talentem. Była okazja porozmawiać o tym, co to znaczy pięknie żyć. Okleiliśmy się kolorowymi kropkami i tak ozdobieni chodziliśmy cały dzień. Wspólnie za pomocą kropeczek robionych paluszkami maczanymi w farbie nasi uczniowie stworzyli mapę Polski w barwach biało- czerwonych oraz godło Polski. W ten sposób chcieliśmy również uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Natomiast przedszkolaki wykropkowały cztery pory roku. Ten dzień zakończyliśmy grami, quizami i zagadkami z motywem kropki.

Opracowała: Marta Polkowska