Search

Information

Wycieczka edukacyjna do „Magicznych Ogrodów"

 
10 maja 2017r. grupa 49 uczniów z klas 0 - 3 Szkoły Podstawowej w Strzyżewie oraz  Podstawowej Szkoły Filialnej w Turzych Rogach w ramach realizacji przedsięwzięcia „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków” uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do bajkowej krainy „Magicznych Ogrodów” - parku tematycznego w Trzciankach  koło Janowca położonego wśród łąk, lasów i lessowych wąwozów. To pierwszy w Polsce ogród sensoryczny zbudowany w oparciu o oryginalną historię zajmujący 8 ha powierzchni.
Głównym celem wyjazdu był udział uczniów w warsztatach przyrodniczych i grach terenowych oraz poznanie ukształtowania terenu obszarów wyżynnych, roślinności i rodzajów gleb. Wchodząc na teren Ogrodów od razu wszyscy uczestnicy poczuli to niezwykłe połączenie natury z baśniowym światem. Po powitaniu z animatorami dzieci zostały podzielone na dwie grupy i udały się na edukacyjne zajęcia terenowe, które były połączone z zabawą. Uczniowie brali udział w różnorodnych zadaniach i konkurencjach, podczas których musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, matematyczną, polonistyczną oraz zręcznością i sprawnością fizyczną. Za prawidłowe wykonanie poszczególnych zadań uczniowie zdobywali flagi. Integralnym punktem w zdobywaniu ich było wykonanie zadań przyrodniczych. Zatrzymując się przy miejscu zwanym wrzosowiskiem, animatorka grupy opowiadała o bujnej roślinności,  niezliczonej ilości kwiatów, których woń pobudza zmysły, o kwitnących krzewach i drzewach, szumiących wodospadach, strumykach przepływających przez ogród, a przede wszystkim stawach, które pozwalają się wyciszyć i w spokoju spędzić czas. Następnie dzieci otrzymały lupy i z zaciekawieniem oglądały znajdujące się na wrzosowisku owady  i kwiaty. Uczniowie mieli okazję obejrzeć i podziwiać kilkaset gatunków i odmian roślin. Wykonując kolejne zadania dzieci bawiły się w Wodnym Świecie, w Smoczym Gnieździe, krainie zamieszkałej przez smoki - mogły także bez obaw wspinać się po grzbietach tych niezwykłych stworzeń. Przejazd kolejką po Kwiatowej Dolinie pozwolił poznać zamieszkałe tam Wróżki Smużki, olbrzymią gąsienicę, ziemne skrzaty Bulwiaki i psotliwe włochate Mordole. Największe emocje wzbudziło Marchewkowe Pole, na którym rosną marchewki większe od ludzi. W poszczególnych krainach dla zwiedzających przygotowane były różnorodne niespodzianki. I tak na przykład, aby zwiedzić Osadę poruszających się Bulwiaków, trzeba było jechać kolejką. Dużą atrakcją było także pływanie tratwami oraz mówiący i śpiewający Skrzat Kronikarz.  Po zajęciach edukacyjnych uczniowie mogli korzystać ze wszystkich atrakcji znajdujących się w Magicznych Ogrodach. Wkomponowane w otoczenie place zabaw wyposażone były w urządzenia sprzyjające pobudzaniu zmysłów i zdobywaniu nowych umiejętności przez dzieci. Wyjazd był niezapomnianym przeżyciem. Dał uczniom możliwość poznania nowych miejsc pełnych bogactwa przyrodniczego. Z wycieczki dzieci wróciły zmęczone, ale pełne wrażeń.
Organizatorem wyjazdu była p. Beata Zarzycka, opiekunami p. Ewa Jurek, p.Małgorzata Świst i p. Urszula Bojar.
Wyjazd do Trzcianek współfinansowany był przez WFOŚ i GW w Lublinie.

opracowała:Urszula Bojar